ISSN
Anasayfa Yeni Süreli Yayın Başvurusu Uluslararası ISSN Bilgi
Sayın Yayıncı,
İşlemlerinizin daha hızlı ve doğru yapılması için lütfen okuyunuz.

ISSN NASIL ALINIR?
 1. Internet sayfamıza girip (www.ekygm.gov.tr) ISSN bölümüne giriş yapınız.
 2. Yayınlanacak Yeni Süreli Yayın Başvurusu isimli formu doldurup yazıcı çıktısını alınız. (Daha önce ISSN almış yayıncılar, kullanıcı adı ve şifreleri ile "Kayıtlı Kullanıcı Girişi" bölümünden giriş yaparak ISSN başvuru formu dolduracaktır.)
 3. Çıktısını aldığınız formu imzalayınız. (Firmalar ve Şahıs Şirketlerinin imza ve kaşeli bir şekilde evrak göndermesi gerekir. Kamu Kurumları, Üniversite, Dernek ve Vakıfların İmza,Kaşe ve Mühürlü bir şekilde evrakı göndermesi gerekir. Şahıs Yayımcıların imzalı olarak formu göndermesi yeterlidir.)
 4. Bağlı bulunduğunuz ilin Basın Savcılığından alınan "Süreli Yayın Alındı"" belgesinin fotokopisi. (Bu evraktaki yayın adı ve yayıncı adı bilgileri ile ISSN sistemine yapılacak olan başvurulardaki yayın ve yayıncı adının birebir aynı olması gereklidir.)
 5. Bu iki evrakın ISSN Türkiye Merkezi’ne (Adres: Fevzipaşa Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No:4/248 B Blok Ulus-Ankara)posta veya kargo ile gönderilmesi gereklidir. Faks veya e-posta ile yapılan evrak gönderimleri dikkate alınmaz.
 6. Başvuruların ulaşmasının ardından yayın kontrolleri yapılacak ve ISSN numaranız, size atanan kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizle beraber e-posta yoluyla size gönderilecektir.
Çok Önemli, Mutlaka Okuyun!!!
 • Elektronik ortamda yayınlanan yayınların ISSN alabilmesi için “ilk sayının yayınlanmış olması zorunludur.” Akademik yayınlara ISSN atanabilmesi için ilk sayıda en az 5 makalenin yayınlanmış olması şartı aranır.
 • Gönderilen evraklar "ISSN Türkiye Merkezi’ne ulaştıktan sonra" 1 hafta içinde e-posta adresinize kullanıcı adı, şifre ve ISSN bilgileri gönderilmemiş ise ISSN Türkiye Merkezi ile telefon yoluyla mutlaka iletişime geçiniz.
 • ISSN başvurusu yapmış olduğunuz yayın adı ile yayının üzerinde yazan ismin birebir aynı olması gerekmektedir. Üzerinde aynı anlamlı yabancı dil sözcükler veya farklı ifadeler bulunan yayınlara ISSN atanmaz/ISSN atanmışsa da iptal edilir.
 • Yabancı ülkelerden lisanslanacak süreli yayınlarda, hak sahibi kuruluş ile yapılan lisans sözleşmesinin bir örneğinin, ISSN başvuru formu ve savcılıktan alınan evrakla beraber, merkezimize gönderilmesi gerekir.
 • Elektronik yayınlarda derginin yayımcısının mutlaka beyan edilmesi gerekmektedir. Bu bilgi, ISSN başvuru formunda beyan edilen bilgi ile birebir aynı olmalıdır.
 • Süreli yayına (Dergi, gazete, bülten, monografik seri vb.) ait bilgileri ve yayımcı bilgilerini (“Yayımcının Adı ve Süreli Yayının Adı” bilgileri haricinde) değiştirebilirsiniz. Değiştirdiğiniz bilgilerin ISSN Türkiye Merkezi tarafından onaylanması kaldırılmıştır.
 • Süreli yayının adında bir değişiklik var ise süreli yayına yeni ISSN atanması gerekir. Bu durumda ISSN Türkiye Merkez yetkilileri ile irtibat kurarak yeni ISSN başvurusunda bulunmanız gerekir.
 • ISSN almış olarak yayınlanmakta olan bir süreli yayın el değiştirdiği takdirde, devir sözleşmesi ile ISSN Türkiye Merkezine bilgi verilmeli ve yayıncı değişikliği yapılmalıdır.
 • ISSN almış olarak yayınlanmakta olan bir süreli yayın el değiştirdiği takdirde bulunduğu ilin Cumhuriyet Savcılığından almış olduğu belgeyi de ISSN Türkiye Merkezine diğer belgelerle birlikte ulaştırmalıdır.
 • İlk defa ISSN alacak süreli yayınlar, www.ekygm.gov.tr adresinden dolduracakları Süreli Yayın Başvuru Formunu, savcılıktan alınan belge ile ISSN Türkiye Merkezine göndermeleri gerekmektedir.
 • - Uluslararası bir süreli yayının Türkiye baskısını yayınlayacak kişi, kurum ve kuruluşlar, uluslararası süreli yayının merkezi ile yaptıkları sözleşme metninin bir örneğini ISSN Türkiye Merkezine göndermeleri gerekmektedir.
 • - Bir süreli yayın kapandığında ya da yayınına ara verildiğinde ISSN Türkiye Merkezine bilgi verilmesi gerekmektedir.
 • Yayınlanan süreli yayınların her sayasından 6 adeti Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu gereği (yerel ve bölgesel gazetelerin 2 adedi) yayımcının bulunduğu ilin İl Halk Kütüphanesine (İstanbul’da İstanbul Basma Yazı ve Resimleri Derleme Müdürlüğüne) teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Derleme nüshaları teslim edilmeyen yayıncılar hakkında ilgililerce yasal işlem başlatılacaktır.
Login Login Login