T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

995232 Atanan ISBN
19894 Atanan ISSN

Yardım Dokümanları

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü

Genel Müdürlüğümüzce sunulan elektronik hizmetlerin kullanımı için oluşturulmuş yardım dokümanlarına aşağıdaki bağlantı ile ulaşabilirsiniz.

Yardım dokümanları
Masde Yardım dokümanları

Duyurular

Genel Müdürlüğümüze ve vermiş olduğumuz elektronik hizmetlere dair duyurulara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2022 YILI BASILI, E-KİTAP, SESLİ KİTAP BAŞVURULARI

Sayın Yetkili,

Materyal Sağlama ve Satın Alma Bilgi Sistemi, basılı kitap, sesli kitap ve e-kitap başvuruları için 01 Mart 2022 Salı gününden itibaren açılacaktır.

Basılı kitap başvuruları için 2022 yılı içerisinde Mayıs ve Eylül aylarında olmak üzere iki defa Yayın Seçme Kurulu toplantısının yapılması planlanmaktadır.

E-kitap ve sesli kitap başvuruları için 2022 yılı içerisinde Mayıs ayında bir defa Yayın Seçme Kurulu toplantısının yapılması planlanmaktadır. Başvurusu yapılacak olan e-yayınların, Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu gereği elektronik örneklerinin Elektronik Yayın Derleme Sistemine (EYDeS) (www.e-derlemevg.mkutup.gov.tryüklenmiş olması, E-kitapların EPUB3 formatında, sesli kitapların da, profesyonel seslendirme ve profesyonel yöntemlerle kaydedilmiş olması gerekmektedir.

Başvurusu yapılacak Basılı Kitap, E-Kitap ve Sesli Kitap başvuruları Materyal Sağlama ve Satın Alma Sisteminden kendi alanlarında başvuru yapılmalı. Basılı Kitap, E-Kitap ve Sesli Kitap başvuruları bir başvuru alanında (Örneğin Basılı Kitap alanı) karışık olarak yapılmamalıdır. Karışık (Basılı, E-Kitap, Sesli Kitap aynı alanda) yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Yayın Seçme Kurulu toplantılarından 5 iş günü öncesinde Materyal Sağlama Şubesine elden, posta veya kargo yoluyla teslim edilmiş olan başvurular, Yayın Seçme Kurulu gündemine alınarak değerlendirilecektir.

Birinci Yayın Seçme Kurulundan önce Materyal Sağlama Şubesine (Emek Mah. Wilhelm Thomsen Cad. Nu.: 4 -Eski Matbaa Yeri- 06490 Çankaya/ANKARA) ulaşmayan basılı kitap başvuruları, yıl içerisinde yapılacak olan ikinci Yayın Seçme Kurulu gündemine alınarak değerlendirilecektir.

Gönderilecek kitapların kargoya verilmesi,  kargo/posta takibinin yapılması gibi Materyal Sağlama Şubesine ulaşıncaya kadar geçen sürecin her tür sorumluluğu siz yetkililere aittir. Bu süreçte yaşanılacak olan gecikmeler vb. sorunlar Materyal Sağlama Şubesi sorumluluğu dışındadır.

 İmzasız ve kaşesiz başvuru formları ve/veya kitabı ulaşmayan başvurular hakkında önceki yıllarda olduğu gibi her hangi bir işlem yapılmayacaktır.

Başvurularda künye sayfasında ve barkodda yer alan ISBN’nin aynı olması ve barkodlarının “Barkod Okuyucu” ile okunuyor olması gerekmektedir. Aksi durumda hatalı kabul edilecektir.

Materyal Sağlama ve Satın Alma Bilgi Sistemi’nde yer alan “Kitap Satın Alma Başvuru İşlemleri Sunumu”nun okunması ve bu konuda azami dikkatin gösterilmesi zaman kaybının yaşanmaması için büyük önem arz etmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederiz. 

AKTİVASYON MAİLİ

Sistemimize ilk kez giriş yapan kullanıcılarımız için adreslerine aktivasyon maili iletilmekte ve bu maildeki linke tıklanmak suretiyle aktivasyon işlemi tamamlanmaktadır. Çeşitli nedenlerle aktivasyon sorunu yaşayan kullanıcılarımızın isbn@ktb.gov.tr adresine başvurmaları halinde gerekli düzenleme yapılacaktır. 

ISBN TÜRKİYE AJANSI

KİTAP BAŞVURU İŞLEMLERİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

KİTAP BAŞVURU İŞLEMLERİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Sayın Yayıncılarımız, yayınlarınıza ait işlemlerin daha hızlı ve hatasız olarak Yayın Seçme Kurulu'na sunulması için sunuyu inceleyerek başvuru yapınız.

Ayrıntılar için buraya tıklayarak sunuya ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar